Jak prawidłowo ustawić fotel kierowcy?

Większość maszyn i urządzeń, z których korzystamy, wymaga wyregulowania przed pierwszym użyciem. Podobnie jest w przypadku samochodu, którego istotnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo jazdy jest fotel kierowcy. W przypadku nieprawidłowego ustawienia fotela kierowcy obniżona zostaje skuteczność poduszek powietrznych oraz pasów bezpieczeństwa. Zobacz, jak samodzielnie ustawić fotel kierowcy, aby zapewniał maksymalne bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Zanim wyruszysz w trasę, bez względu na to, czy będzie ona trwała 15 minut, czy 2 godziny, należy pamiętać o wyregulowaniu fotela tak, aby spełniał on najlepiej swoje zadanie. W pojeździe należy zająć pozycję bezpieczną, ale także ergonomiczną, która umożliwi prowadzenie samochodu w sposób bardziej komfortowy.

Odpowiednio wyregulowany fotel pomoże zadbać o bezpieczeństwo czynne, czyli o kontrolę nad pojazdem i urządzeniami sterującymi (kierownica, skrzynia biegów, pedały samochodu), a  także o bezpieczeństwo bierne, w przypadku kiedy uczestniczysz w wypadku samochodowym i na Twój pojazd oraz ciało mają wpływ siły zewnętrzne.

Jak wyregulować fotel do swojej postury i sylwetki

W zależności od wzrostu i tuszy kierowca potrzebuje mniej lub więcej miejsca w pojeździe, jednak zasady regulacji fotela pozostają takie same. Warto wspomnieć, że niektóre samochody nie są odpowiednie w swojej budowie dla danego kierowcy. Osoby wysokie nie powinny prowadzić pojazdów, w których dotykają głową sufitu samochodu. Jeśli jesteś osobą o bardziej rozbudowanej posturze, samochód, w którym nie możesz swobodnie manewrować kierownicą bądź odsunąć fotela na odpowiednią odległość, sprawi, że zagrożenie życia w przypadku kolizji wzrośnie.

  1. Wysokość fotela kierowcy

Regulację fotela należy rozpocząć od dopasowania jego wysokości do własnego wzrostu. Siedząc, upewnij się, że przednia szyba jest w pełni widoczna, tak aby jej środek znajdował się na wysokości Twojego wzroku. Kierownica nie może zasłaniać zegarów na desce rozdzielczej, dlatego dodatkowo należy wykorzystać regulację kolumny kierowniczej, tak aby znajdowała się ona na wysokości zapewniającej komfort i bezpieczeństwo jazdy.

  1. Odchylenie oparcia fotela samochodowego

Na fotelu samochodowym nie powinno się zajmować pozycji półleżącej, a zatem oparcie nie może być za bardzo pochylone. Zwróć uwagę, czy Twoje ciało jest głęboko osadzone, tak aby łopatki przylegały do oparcia. Prawidłowe odchylenie oparcia powinno wynosić 100–110 stopni.

Zobacz także: Zdrowy kręgosłup w samochodzie – jak o niego dbać w trakcie podróży?

  1. Zagłówek fotela kierowcy

Niewiele osób podczas jazdy samochodem siedzi na tyle głęboko w fotelu samochodowym, że dotyka głową zagłówka, choć jest to bardzo ważne. Kiedy kierowca siedzi za daleko, w przypadku uderzenia (zwłaszcza samochodu jadącego z tyłu) jego głowa i kark nie otrzyma odpowiedniej amortyzacji. Wysokość zagłówka również należy wyregulować tak, aby jego szczyt znajdował się na wysokości wierzchołka głowy, która względnie nie powinna być oddalona od zagłówka o więcej niż 3–4 cm.

  1. Optymalna odległość od kierownicy

Nie da się w pełni wyregulować fotela bez sprawdzenia i dostosowania ułożenia rąk, które mają w pełni kontrolować kierownicę. Ręce należy wyciągnąć przed siebie i upewnić się, że dolna część przegubu nadgarstka swobodnie opada na górną część kierownicy, przy czym ręce powinny być lekko ugięte. Dodatkowo kierownica często posiada funkcję regulacji, dzięki czemu można ją podnieść bądź przybliżyć. Jednocześnie niezależnie od wzrostu kierującego odległość kierownicy od klatki piersiowej nie powinna przekraczać 35 cm.

  1. Ułożenie nóg kierowcy

W czasie jazdy kolana kierowcy nie powinny dotykać kierownicy lub deski rozdzielczej. Zanim wyruszysz w trasę, wykonaj tzw. pomiar wciśniętego sprzęgła (lub hamulca w przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów). Jest to najodleglejszy punkt, do którego musi sięgać noga kierowcy podczas jazdy. Upewnij się, że stopą dokładnie sięgasz do pedału sprzęgła (nie czubkami palców, ale wygodnie, śródstopiem). Noga powinna być wówczas lekko ugięta, nie wyprostowana, ponieważ gdy pojawi się potrzeba wykonania gwałtownego manewru, musisz mieć wystarczająco dużo miejsca i siły, aby wcisnąć pedał na tyle mocno, żeby zadziałał on skutecznie.

Zobacz także: Jak dbać o hamulce?

  1. Zapięcie pasów bezpieczeństwa

Zawsze pamiętaj o zapięciu pasów. Pas powinien przylegać do Twojej klatki piersiowej i  przebiegać przez obojczyk. Pas biodrowy należy zaciągnąć tak, aby wzmocnił on stabilność ciała ułożonego na fotelu samochodowym.

Zobacz także: Pasy bezpieczeństwa – czy można ich nie zapinać?

Fotel kierowcy ustawiony prawidłowo. Co dalej?

Po regulacji fotela ustaw lusterka zewnętrzne oraz lusterko wewnętrzne pojazdu. We wstecznym lusterku powinna być widoczna cała tylna szyba oraz wszystko, co znajduje się centralnie za samochodem. Natomiast boczne lusterka powinny pokazywać jak największą powierzchnię z tyłu i boku pojazdu oraz jak najmniejszy fragment samochodu

Bardzo ważna jest także pozycja Twojego pasażera – nie powinien on siedzieć zbyt blisko deski rozdzielczej ani w pozycji półleżącej czy odwróconej bokiem do kierunku jazdy. Zagłówek i oparcie również należy dostosować do wysokości siedzącego. Ponadto niektóre samochody wyposażone są w system ważenia pasażera tzw. front passenger occupant classification system, który w razie stłuczki dostosowuje poziom wypełniania poduszki powietrznej do jego wagi. Na dokładność wykonanego pomiaru wpływ ma właśnie odpowiednie usadowienie.

Zobacz także: Poduszki powietrzne – jak działają?